Volná hra – Johan Ahlbom a Johana Passerin

Kdy:
22.9.2018 @ 10:00 – 23.9.2018 @ 14:00
2018-09-22T10:00:00+02:00
2018-09-23T14:00:00+02:00
Kde:
Brno - bude upřesněno

olná hra je jedním ze základních kamenů filosofie lesních školek. Téměř to vypadá, že je odpovědí na všechny pedagogické otázky. Ale víme skutečně, co to volná hra je? Za jakých okolností si dítě skutečně svobodně hraje? Jaká je úloha dospělého při tom všem?

Na semináři budeme zkoumat element volné hry pomocí intuitvních her s Johanem Ahlbomem a podrobněji se podíváme na charakteristiku volné hry, její podmínky a přínosy s Johanou Passerin. Zároveň se budeme věnovat i tématu svobody a hranic, které se volné hry bezprostředně dotýká.

Johan Ahlbom o dětech a volné hře:
„Pokud děti necháme „na pokoji” v jejich hře, uvidíme, že jen velice ojediněle zapojí do svých her prvky soutěžení a to, čemu říkáme „vzdělávací cíle“. My dospělí bychom měli být velice obezřetní a nedělat dětem hry „zábavnými“, „vzrušujícími“ nebo “smysluplnými” tím, že takové prvky přidáme. Děti se učí pořád. Nikdy nedělají něco jen, aby „utráceli čas“. To je jen pokřivený pohled nás dospělých.
Pokud tedy bude řeč o volné hře, budeme se bavit o dětech, které si hrají, a o nás dosplých jako pozorovatelích, kteří se snaží hře porozumět dříve, než do ní vstoupí s nějakými svými „pedagogickými záměry“. Když pochopíme, jak a proč si děti hrají, budeme se moci k nim opatrně připojit a účastnit se jejich učení. Když to budeme dělat dost dlouho, možná nás napadnou hry, které budeme moci dětem nabídnout. Hry, které dětem ponechají dostatek svobody, aby se mohly učit to, co se potřebují učit. Ale nejdříve ze všeho musíme pochopit element hry bez cíle nebo soutěživosti. Můžeme to udělat právě skrze cvičení: házení věcí jeden druhému, tleskání nebo situace, kdy zažíváme fyzický kontakt nebo si například zavážeme oči. Jakékoli cvičení, kdy cvičíme bytí tady a teď.
Děti, hlavně ty nejmenší, se chtějí učit neustále. Jen my někdy nevíme, co nebo kdy – a pak děláme chyby. Musíme studovat lidské bytosti, které jsou tak nepodobné strojům. Také je třeba si zvědomit, že je dost času na všechno, co se dítě chce a potřebuje naučit. Pokud si myslíme, že „čím dříve, tím lépe“, pak jsme na omylu a dopouštíme se na dětech zločinu. Učení není vždy totožné s věděním nebo shromažďováním faktů.“

Datum konání: 22. – 23. 9. 2018 (první den 10.00 – 19.00, druhý den 9.00 – 14.00)

Místo konání: Brno (bude upřesněno)

Lektoři: Johan Ahlbom, Johana Passerin

Určeno zástupce certifikovaných členských organizací. Kurz je realizován v rámci projektu Rozvíjení kapacit LMŠ v ČR a pro účastníky je zdarma.

Bookmark the permalink.

Komentáře jsou zakázány.