TEDxPrague 2019: Svár

Kdy:
2.11.2019 @ 07:45 – 18:00
2019-11-02T07:45:00+00:00
2019-11-02T18:00:00+00:00
Kde:
Forum Karlín
Kontakt:
MAILTO:noreply@facebookmail.com

Svár je otcem všeho. Bez napětí protikladných pohledů, bez vyhrocených dialogů a polemiky by věci stály a nevznikalo by nic nového. Uzavřené 20. století, ale i hluboká historie, nabízí nepřeberné množství situací stvrzujících důležitost sváru.

Je ale každý svár plodný? Nechybí nám jednotný základ, pevná půda, na níž bychom se mohli potkat? Nechybí nám svár, který by nás spojil dohromady?

Letošní TEDxPrague se bude zabývat právě rolí sváru jako konfliktu a potřebného dialogu. Téma svárů ale pojmeme i odlehčeně, bez „čárky“ jako svar, který pevně spojí i zdánlivě
oddělené světy

Těšit se můžete na:

❌ inspirativní přednášky od českých i zahraničních speakrů
❌ doprovodný program a workshopy
❌ občerstvení
❌ networking

Program konference zde: https://www.tedxprague.cz/udalosti/tedxprague-2019
___

ENGLISH

Disharmony is at the beginning of everything. Without a tension of contradictory views, without the intense dialogues and controversy, things would not get done and there would be nothing new.

But is every disharmony fruitful? Are we lacking a unified foundation, a solid ground where we all could meet? Aren’t we missing a harmony that could bring us all together?

This year’s TEDxPrague will focus on the role of disharmony as a conflict as well as necessary dialogue. Nevertheless, we will look at the meaning of the word disharmony from different perspective; just taking off the first three letters gives us the word “harmony” which has the power of bringing otherwise incompatible worlds together.

You can look forward to:

❌ inspirational talks of czech and foreign speakers
❌ side activities and workshops
❌ drinks and refreshment
❌ networking

Find the complete schedule of the event here: https://www.tedxprague.cz/en/upcoming-events/tedxprague-2019

https://www.facebook.com/events/675641959531572/

Bookmark the permalink.

Komentáře jsou zakázány.