Svobodná škola Praha – Kap. 2: Svoboda pohybu

Druhý díl dokumentární trilogie ze Svobodné školy Praha.

Škola není přípravou na život, ale životem. Děti ve škole žijí své životy. Jako dospělí žijí ty své prací. Něco je špatně, když nám podobné tvrzení zní podivně. Život je tam, kde se děje pohyb. Proto by se děti, chceme-li, aby byly živé, měly po škole volně pohybovat. Jít na záchod, když potřebují, by mělo být samozřejmostí. Jít z hodiny pryč, když je to nuda, také. Vyjít ze školy už je trochu komplikovanější. Možná protože jsme my, dospělí, náš svět zařídili nebezpečně. Někde je něco špatně. Možná protože se náš svět pohybuje příliš rychle a svobodně a možná protože rádi dáváme důraz spíše na dozor na školních chodbách, než na chaotické pohyby našich dospělých myslí.

,,V podstatě by se neměla nazývat progresivní žádná škola, která nevyužívá samosprávy…Svoboda nemůže existovat bez toho, že by děti cítily absolutní svobodu v řízení vlastního sociálního života. Kde existuje jakýkoliv šéf, neexistuje skutečná svoboda. To v případě benevolentního šéfa platí ještě více než u despoty. Autoritě tvrdého šéfa se dětská duše může vzepřít, ale vlídný šéf vyvolává v dítěti pouze pocit bezmoci a nejistoty ohledně vlastních skutečných pocitů.“ (A.S.Neill – Summerhill)

(Film byl natočen během semináře Netradičního vzdělávání učitelů pořádaného Institutem pro podporu inovativního vzdělávání a asi hodinové návštěvy v prostorách školy o pár dní později.)

Bookmark the permalink.

Komentáře jsou zakázány.