Helle Heckmannová v Česku (2016)

Helle Heckmann založila a třicet let vedla školku Nøkken v Dánské Kodani. Svým přístupem inspirovala mnoho pedagogů a školek v Evropě i po celém světě. Od Islandu, přes země Jižní Ameriky až po Nový Zéland a Čínu učitelé a rodiče oceňují její pedagogický přístup, založený na zodpovědné roli dospělého, jež je dítěti zárukou dobře připraveného prostředí. Helle Heckmann přednáší o tom, proč je potřeba chránit dětství, dopřát dětem jejich čas, pohyb v přírodě za každého počasí, dostatek spánku a dobré jídlo. Hovoří o tom, jaké jsou klíčové potřeby dítěte v prvních sedmi letech života. Napsala několik knih: Childhoods Garden (Zahrada dětsví), Play is to Learn (Hrát si znamená učit se),  Nøkken – Garden for Children (Nøkken – zahrada pro děti), Five Golden Keys (Pět zlatých klíčů) a Slow Parenting (Pomalé rodičovství). Slow parenting jako první z jejích děl vychází také v češtině.

„Pokud má kniha Pomalé rodičovství nějaké poselství, pak to, že životy a spokojenost našich dětí máme ve svých rukou. Jako dospělí neseme za děti plnou zodpovědnost. Coby rodiče, prarodiče, pedagogové a politici se musíme naučit zastavit a se zvýšenou citlivostí naslouchat jejich potřebám. Navrhují politici delší pracovní dobu a méně volných dní, aby aktivním občanům umožnili vykonávat více práce, aby získali hlasy ve jménu emancipace žen? Měli bychom akceptovat jesle a školky s napjatým rozpočtem, v nichž se pedagogové jen s obtížemi snaží vytvořit smysluplný den pro děti, které jsou přiváděny a vyzvedávány v různých časech, přičemž některé z nich tam s narůstající únavou a podrážděností stráví osm až deset hodin? Ne, neměli! Děti nás potřebují. Potřebují vědět, že jsme tu pro ně, ať už jako jejich rodiče, pedagogové nebo opatrovatelé. Spíše než nepředvídatelné prostředí děti potřebují bezpečí a pozornost.“

Na fotografiích z vaší školky Nøkken mají děti pořád na hlavě kloboučky. Proč?

Kvůli ochraně hlavy. Být venku jednu hodinu není problém, ale naše děti tráví pod širým nebem spoustu hodin. Když se podíváte na fotografie z různých kultur a prohlédnete si jejich farmáře, zjistíte, že vždycky mají něco na hlavě. Kvůli slunci, větru, dešti nebo mrazu. Šedesát procent tělesného tepla odchází skrze hlavu a je lepší mít pokrývku na hlavě pořád, v létě bavlněnou a v zimě vlněnou.

V osmdesátých letech, kdy jste školku zakládala, žádné lesní školky nebyly, šlo o úplnou novinku. Jak vás vlastně napadlo vzít děti ven? 

Mít školky pod střechou mívalo dřív smysl, protože běžný život se mnohem víc odehrával venku. Ale s moderním životem se podmínky změnily, většina dětí tráví svůj čas vsedě a uvnitř. Sama jsem tehdy žila se třemi dětmi v bytě v Kodani. Nejdřív se mi narodila dcera a to nevadilo. Je hodně jemná, stačily jí procházky. Pak se ale narodil syn a všechno bylo jinak. Měl tolik energie, že ho byt svazoval, takže jsme se přestěhovali do domku se zahradou. Absolvovala jsem tříletý trénink ve waldorfském vzdělávání a pak jsem na své zahradě otevřela první outdoorovou školku v Dánsku.

I v běžných školkách však děti chodí ven, nestačí to?

Hodně školek má hřiště, ale hřiště je něco jiného než zahrada. Zahrada je místo, kde se pracuje. U nás to děláme tak, že pedagogové slouží dětem jako vzory tím, že na zahradě pracují. Nejsou to policajti, kteří hlídají, co se smí a nesmí. Dnešní děti jsou příliš zvyklé, že je někdo zabavuje. Je důležité, aby rozvíjely svou imaginaci a schopnost hrát si, a tohle funguje skvěle, když pozorují práci dospělých. Vidí vás mýt nádobí, sklízet jablka, krmit kuřata, hrabat trávu, připravovat jídlo… Pořád je co dělat, děti to vidí a začnou si hrát. Otevřou si restauraci, prodávají jídlo. Učí se tím, co vnímají smysly, a rozvíjením svobodné hry.

Úryvky jsou z rozhovoru HN na: http://zahranicni.ihned.cz/c1-65309520-prvnich-sedm-let-deti-nemaji-delat-nic-intelektualniho-rika-odbornice-na-vychovu-heckmannova

Knihu Pomalé rodičovství si můžete objednat zde na stránkách nakladatelství Dharmagaia, jemuž děkujeme za pořízení těchto záznamů z přednášek Helle Hecmannové.

Bookmark the permalink.

Komentáře jsou zakázány.