Co se děje v inovativním vzdělávání – podzim 2017

Milí přátelé inovativního vzdělávání,
Zdravím Vás po letních prázdninách, doufám, že jste se vrátili stejně svěží jako já a ve zdraví jste přežili začátek školního roku. Píšu Vám NEWSLETTER o tom, co je u mne nového a co se obecně děje v oblasti alternativního/inovativního vzdělávání.

ROZHOVORY O ŠVÉDSKÉ ŠKOLE SOLVIK 

Na začátku prázdnin jsem byl ve švédském Solviku na návštěvě u Para Ahlboma, dnes už 85letého zakladatele intuitivní pedagogiky. Protože chci, aby se o této originální škole dozvěděli i budoucí generace, rozhodl jsem se tvořit sérii rozhovorů s hlavními aktéry. Už mám několik rozhovorů, teď sháním někoho, kdo by to z němčiny/angličtiny přepisoval, redigoval či přeložil. Rozhovory jsou o tom, jak to ve skutečnosti bylo, včetně neúspěchů a selhání. Nebude to reklama na intuitivní pedagogiku.

TÁBOR SVOBODY A BEZPEČÍ

Na Ukrajině, v zapadlé vesnici nedaleko Kyjeva jsem se účastnil Svobodného dětského tábora pod vedením Dietera Schwartze. Bylo zajímavé a poučné pozorovat, co se děje s dětmi i dospělými, když se dětem vytvoří radikálně svobodný prostor. Špatně se ten zážitek sděluje, ale určitě se někdy někde pokusím něco říci o tom, jak se děti začínají chovat, když je jim v dialogu poskytnut extrémně bezpečný prostor. Sám jsem byl dost překvapen.

TRVALÁ OBNOVA ŠKOL A JAK OBJEVILI CIRKUS

Cestou zpět jsem se na Moravě připojil k letní škole TOŠ (Trvalá obnova škol), což je velmi zajímavý projekt dlouhodobého sdílení a vzájemné pomoci ředitelů inovativních škol. Existuje už více než 15 let, je do něho zapojeno několik desítek škol z celé ČR, které si navzájem poskytují zkušenosti a podporu při řešení nejrůznějších otázek a problémů týkajících se vedení školy a její transformace v moderní otevřenou vzdělávací instituci. Překvapila mne přátelská a uvolněná a atmosféra, a přednáška o výletu členů spolku do islandských škol. Tak daleko se někdy jezdí za inspirací …. Anebo zůstat doma a pro Vaši školu pouze využít nabídky pedagogicky naprosto skvělého a unikátního cirkusového projektu Happy Cirkus Kids.

ZAKLÁDÁNÍ SOUKROMÝCH ŠKOL A CO S DRUHÝM STUPNĚM

Původní záměr ministerstva již neotvírat nové soukromé školy se nám díky široké podpoře občanské veřejnosti a některých novinářů podařilo zvrátit. Ještě během léta celá řada škol dostala kladnou odpověď na odvolání, takže nakonec byla schválena nadpoloviční většina žádostí.

Kdo má chuť do zakládání nové školy, ale potřebujete pomoci s přípravou žádosti, přijďte 26. listopadu do Pardubic na školení vedené Janem Sýkorou, učitelem, vysokoškolským pedagogem a síťařem progresivních škol v Pardubicko-Královohradeckém regionu a zakladatelem dvou inovativních škol – ZŠ Na rovině v Chrudimi a ZŠ Hučák v Hradci Králové. Na tuto akci i další akce se můžete přihlásit už teď.

Vlna zájmu o alternativu se pomalu začíná přelévat na druhý stupeň. Pokud přemýšlíte o inovativním druhém stupni, přijďte v pondělí 30. října do Prahy do Svobodné školy Praha na seminář na téma „Jak vybudovat druhý stupeň v alternativní škole.“ Budeme vzájemně sdílet své zkušenosti a vize, rádi poradíme i osobně.

PŘIJEDEME ZA VÁMI DO ŠKOL A REGIONŮ – PŘEDNÁŠKY, DEBATY, SUPERVIZE A MENTORING

Více teď jezdíme do škol a regionů. Pokud byste měli zájem, abychom přijeli a u Vás uspořádali přednášku, besedu, školení učitelů, či intuitivní hry pro dospělé, rádi přijedeme. Je možné se dohodnout i na pravidelné či jednorázové supervizi, popř. mentorování učitelů. Témata pro inspiraci najdete na webu v sekci Nabízíme. Také můžeme poskytnout rozhovor na aktuální téma pro místní noviny, časopis či média.

Už druhý rokem pokračuje emočně-osobnostní školení ředitelů, zakladatelů a supervizorů škol s Marcelem Desaxem, uvažujeme i o podobném školení pro vedoucí průvodce lesních mateřských škol, pokud bude dostatečný zájem.

MONTESSORI, WALDORF, ZÁŽITKOVÁ A LESNÍ PEDAGOGIKA

Na podzim začínají nové kurzy pro průvodce ve školách Montessori či v Lesních školkách, otevírají se dvě nová vzdělávání ve waldorfské pedagogice.

4. listopadu se v Praze koná 2. velké Montessori setkání a paralelně k tomu velká prodejní výstava Rosteme pro život, kde najdete všechny možné hry, knížky, hračky a pomůcky, které ladí s inovativním vzděláváním. My na výstavě budeme také přítomni – s širokou nabídkou knih, informacemi o zajímavách školách a akcích. Výstava bude i v Brně koncem listopadu.

10.-12.listopadu se v pražském Toulcově dvoře bude pod záštitou ALMŠ konat seminář o tom, jak vytvořit důvěru a rozvíjet intuici ve výchově a vzdělávání. Povedou ho nekonformní waldorfský pedagog a skvělý vypravěč Godi Keller a ředitel školy pro těžce zvladatelné mladistvé Johan Ahlbom. Oba pracují v Norsku.

SVOBODNÉ ŠKOLY

Minulý rok se nám v prostorách ZŠ Letohradská podařilo úspěšně nastartovat Svobodnou Školu Praha, na jaře se osamostatnila a pokračuje s více než 30 žáky o pár set metrů dál v krásné prostorách na kraji Stromovky. Její vedoucí Šárka Hauznerová otevírá kurzy Výchovy bez poražených, které se mimochodem budou konat i v jiných městech.

V neděli jsem byl na besedě o Domácím vzdělávání – Jaroslav Dušek na Kampě moderoval besedu o domácím vzdělávání očima samotných dětí.  Tady je videozáznam. Poslechněte si děti, které se vzdělávaly doma, jak toto období vnímaly… A v polovině října do Čech znovu zavítá Naomi Aldort

18.-19.listopadu se v Brně koná seminář Poradní kruhy ve vzdělávání s Joem Provisorem – Úvod do praxe poradních kruhů (councilu) pro učitele i rodiče.

UČITEL NAŽIVO – NADĚJE NA ZMĚNU VE VZDĚLÁVÁNÍ BUDOUCÍCH UČITELŮ

S 27 studenty se Otevřel se nový běh Učitele Naživo, kterým jsem si sám úspěšně prošel minulý rok. Program nakonec dostal akreditaci jako pedagogické minimum, dokonce se díky podpoře pana prof. Rýdla a dalších osobností začíná rýsovat varianta plnohodnotného smysluplného magisterského studia pro budoucí učitele. 6.11. si budete moci popovídat s hlavními protagonisty, se studenty či s námi absolventy.

INTUITIVNÍ PEDAGOGIKA

Intuitivní pedagogika na Vás čeká  6.října na Ostravici – Intu knitru, 13.-15.října ve Lhotě u Opavykoncem října v Trpoměchách u Prahy a v polovině listopadu v Dobřichovicích – tentokrát se zaměřením na náš vztah k intimitě a penězům.

6.-8.října se v Banské Bystrici koná seminář Původní hra s Lukasem Königem, talenovaným absolventem waldorfské školy a berlínské divadelní akademie Michaila Čechova. Jedná se o zážitkový kurz původní komunikace a života beze slov vycházející z konceptu Original Play. 20.–22.10. bude v Bratislavě seminář intuitivní pedagogiky s Dieterem Schwartzem.

VZDĚLÁVÁNÍ PRO MĚNÍCÍ SE SVĚT

5.-6.října se v Praze aktivně účastním velké mezinárodní konference Education for the Changing World , kde vystoupí zástupci ministerstva školství či školských výborů z osmi evropských zemí, z ČR uvidíte Tomáše Ervína Dombrovského z LM, Daniela Münicha z CERGE, Martina Romana z PORGu, Jana Veselého z IBM, Michala Kaderku z Eduinu, Zdeňku Staňkovou ze Svobody učení, bývalou ministryni školství Miroslavu Kopicovou či dokonce současného náměstka Petra Pavlíka …

KOMUNIKACE, RODIČE A MÉDIA

Netradiční a praktické vzdělávání učitelů si dává kratší pauzu – další seminář na téma „Jak komunikovat s rodiči“ bude až 13.listopadu. Nicméně pokud byste chtěli seminář na podobné téma uspořádat i ve Vaší škole nebo regionu, rádi přijedeme …

Můj kolega Jan Kršňák se pustil do ožehavého a kontraverzního tématu Média a děti, s kterým si spousta rodičů a učitelů neví rady. Kdo má zájem o neotřelý pohled na věc a ocení praktické rady, může 3. října přijít na druhou přednášku z cyklu „Digiděti, rodiče a uklizená média“, nebo se podívat na stránky o digidětech.

SLOVNÍ HODNOCENÍ

Mnoho učitelů trápí téma hodnocení – spolu s Janou Hrázskou, ředitelkou ZŠ Na Rovině a zakladatelkou portálu alternativniskoly.cz jsme v listopadu připravili školení Slovní hodnocení na vysvědčení.

HLEDÁNÍ UČITELŮ

Některé projekty se nám trochu zpomalily, hledáme posily. Projekt propojování zájemců o učení v alternativní škole s jednotlivými školami jsme pro přílišnou časovou náročnost odsunuli na později, naštěstí mezitím vznikly iniciativy našich kolegy Daniela Pražáka ze studentského pedagogického reformního hnutí Otevřeno – FB stránka PedF UK jobs a web kolegů z EdUinu. Daniel s námi nyní spolupracuje na budování alternativního druhého stupně na ZŠ Letohradská, které bude inspirován jak Přírodní školou, tak i waldorfskou a intuitivní pedagogikou.

KNIHY

Knihy o vzdělávání a osobnostním rozvoji si můžete dále objednávat na inoedushop.cz, nestíháme ho ale moc aktualizovat, počet nezapsaných knih rychle přibývá. Hledáme iniciativního člověka, který by se eshopu ujal. Také by se hodil nějaký kamenný obchod a knihovna nebo obojí v jednom.  Kde si můžete popovídat, domluvit spolupráci, či zabořit se do knih o vzdělávání, psychologii a osobnostním rozvoji. Již teď máme většinu smysluplných knih z nakladatelství Dharmagaia, Peoplecom, Malvern, Portál, Triton, Fabula, Orpherus či AWŠ… Zatím knihy nabízíme na našich či spřátelených akcích.

MAPA INOVATIVNÍCH ŠKOL

Začínáme rozšiřovat a aktualizovat mapu a webový katalog inovativních škol, přidali jsme celou řadu nových škol, během sháníme posilu na doplňování dalších škol a iniciativ a jejich aktualizaci, řešíme i otázku jak to zaplatit …. V říjnu doladíme vylepšenou strukturu mapy a info o školách, pak Vám dáme vědět.

KNIHA ROZHOVORŮ

Začínáme dělat rozhovory s hlavními aktéry zajímavých škol a pedagogických směrů, chtěli bychom s nimi postupně seznamovat veřejnost – na webu v sekci Rozhovory. Máme zatím některé starší i novější rozhovory, které byly publikovány jinde. Uvažujeme i o vydání knihy. Pokud byste se chtěli do tohoto projektu aktivně zapojit, napište nám…

Podrobné informace o veškerých podzimních akcích najdete na www.inovativnivzdelavani.cz, kde se na akce, které pořádá náš institut, můžete přímo přihlásit.

V sekci Nabízíme se proklikáte k přednáškám či školením, které můžeme pro vás uspořádat.

Těm, kteří dočetli až sem, přeji pěkný podzim a možná někdy na viděnou.

A budu rád, když mi napíšete, co je nového u Vás ….

Pavel Kraemer za
Institut pro podporu inovativního vzdělávání
+420 731 429 096
www.inovativnivzdelavani.cz

 

Bookmark the permalink.

Komentáře jsou zakázány.