Akce a semináře Asociace lesních školek

Zakládáme lesní mateřskou školu. 11. května v Brně.

Kurz pro začínající průvodce dětí v přírodě s lektorkou GAYE AMUS se zkušenostmi z outdoorového předškolního vzdělávání z různých koutů světa. Kurz je určený zejména pro začínající průvodce v lesních školkách. 12. – 13. května ve Světicích.

Svoboda a autoritaGODI KELLER a JOHAN AHLBOM povedou společně další seminář! Pomocí cvičení a v přednáškách budou pracovat s polaritou mezi svobodou a bezpečím a nezávislostí a autoritou. 25. – 27. května v Brně.

Slet – členská schůze ALMŠ. 23. července v Loutí.

Letní škola. 24. -27. července v Loutí.

Přírodní pedagogika s Rudolfem Hettichem od podzimu 2018 do jara 2019 ve Středočeském kraji.
Po dvou velice úspěšných ročnících Přírodní pedagogiky uvádíme tohoto výjimečného lektora znovu! Přírodní pedagogika RUDOLFA HETTICHA je jedinečné holisticky zaměřené vzdělávání, které propojuje přírodní vědy a umění, vědění staré tisíce let a moderní poznatky kvantové fyziky, kulturu a přírodu. Pět setkání přinese účastníkům nejen poznání a sebepoznání, ale rozvine i jejich schopnost všímat si a pozorovat, rozumět působení lesa a přírody na rozvoj dítěte, pochopit princip a význam volné hry.

25. – 27. 5. 2018 – Svoboda a autorita

„Svoboda není možná bez autority, jinak by se proměnila v chaos. A autorita není možná bez svobody, jinak by se proměnila v tyranii.“ ~ Stefan Zweig Johan Ahlbom a Godi Keller znovu v ČR!

25. – 27. 5. 2018 povedou Johan Ahlbom a Godi Keller společně další seminář, tentokrát na téma SVOBODA A AUTORITA.  Pomocí cvičení a v přednáškách budeme pracovat s polaritou mezi svobodou a bezpečím a nezávislostí a autoritou.

Jak zacházíme se svobodou, kterou jsme dostali. Jaký je vztah mezi svobodou a zodpovědností? Co potřebujeme, abychom byli svobodní? Co je to autorita? Co je to špatná a co dobrá autorita? Je autorita vždy příkladem?

Těmito a dalšími otázkami se budeme zabývat na semináři s věhlasnými pedagogy Godi Kellerem a Johanem Ahlbomem. Seminář bude mít formu rozhovorů a cvičení, díky nimž se dostaneme do kontaktu sami se sebou a odpovědi zažijeme, nikoli jen pochopíme.

Johan Ahlbom je společně se svým otcem Pärem Ahlbomem zakladatelem Intuitivní pedagogiky. Od roku 1985 učil v několika waldorfských školách ve Skandinávii, v současnosti působí ve škole nedaleko Bergenu v západním Norsku, kde pracuje s mladými lidmi, kteří z nejrůznějších důvodů nezvládají běžnou školu. Intuitivní pedagogika pracuje zejména s hudební improvizací, hrami a bdělou pozorností.

Godi Keller do České republiky již zavítal, je mentorem několika škol a byl hlavním hostem Letní školy pro pedagogy lesních MŠ 2016. Žije střídavě ve Slovinsku a v Norsku. Je nezávislým lektorem, vypravěčem, spisovatelem a učitelem. Učil na základních školách a je uznávaným lektorem v mnoha vzdělávacích programech nejen v Evropě, ale i např. v Indii. Již 20 let vede vzdělávací kurzy pro rodiče a pracuje také s nezaměstnanými lidmi a problémovou mládeží. Jeho kniha Škola srdce(m) brzy vyjde i v češtině. Můžete si připomenout vynikající rozhovor, který byl uveřejněn v roce 2016.

Termín konání: 25. – 27. 5. 2018 (pá 18:00 – 20:00, so 9:00 – 12:00 a 13:30 – 17:30, ne 9:00 – 12:00)

Místo konání: Waldorfská základní škola Brno – Žabovřesky, Plovdivská 2572/8, 616 00 Brno-Žabovřesky

Strava a nocleh: Vegetariánská strava bude nabídnuta formou cateringu za dobrovolný příspěvek (opravdu, není to překlep), od páteční večeře do nedělního oběda. K dispozici bude také varná konvice a hrnky. Účastníci mohou přespat ve škole na zemi ve třídách, na vlastních karimatkách a ve spacáku, za cenu 50kč noc. Ubytování je velice skromné. Ve škole je sprcha.

Cena semináře: Kč 1900 (členové, studenti, senioři), odběratelé info servisu) / Kč 2500 (široká veřejnost)

Výše příspěvku by neměla být překážkou účasti na semináři! Pokud si nemůžete dovolit uhradit příspěvek v plné výši, obraťte se na nás. Naopak je ve Vašich silách věnovat vyšší příspěvek, s vděčností jej přijmeme!

Přihlášky: zde.

Kontakt: Martina Dvořáková

12. – 13. května ve Světicích – Kurz pro začínající průvodce dětí v přírodě

Kurz je určený zejména pro začínající průvodce v lesních školkách.

Gaye Amus, environmentální pedagožka, specialistka ve vzdělávání předškolních dětí a permakulturní designérka. Vzdělávala sebe i děti v nejrůznějších koutech Evropy, sbírala zkušenosti a nyní je předává dál. Zveme Vás na unikátní dvoudenní workshop.

Dvoudenní kurz bude mít dvě části, teoretickou a praktickou. Zatímco teoretická se uskuteční uvnitř a bude postavena na prezentacích, skupinové práci a videích, druhá praktická se bez ohledu na počasí uskuteční venku, v lese. Základy lesních mateřských škol a outdoorového vzdělávání budou prezentovány teorií i praxí s důrazem na znovunapojení dětí i dospělých k přírodě. Gaye Vám ukáže jak inspirativní vzdělávací prostředí “VENKU” je, jak podporuje psychický, sociální, emocionální, kognitivní a řečový rozvoj.

Kurz je vhodný zejména pro začínající průvodce v lesních klubech a MŠ, a průvodce, kteří si chtějí upevnit své znalosti a zkušenosti či je zarámovat a objevit cestu, jak je předávat dál např. v rámci svého týmu.

Kurz obsahuje tato témata:

– Les jako vzdělávací prostředí, objevování bohatství které poskytuje
– Příklady z různých koutů světa
– Rizika a výzvy venku
– Role dospělých
– Dokumentace
– Praktické aktivity
– Důležitost zájmů a potřeb dětí v různých věkových skupinách

Bookmark the permalink.

Komentáře jsou zakázány.